Skip to content

16 Palomar RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$264,900
Last Sale Date
Dec 20, 2020

Property Information

Block83.03
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,644
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
19%
Improvement Value:$225,400
81%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,102+2.9%
2024$9,818+4.7%
2023$9,376+1.5%
2022$9,234+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$264,900
Sq Ft2,644DeedBook 6409, Page 335Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 5263, Page 64Recorded12/8/2014

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1886, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1979