Skip to content

61 Lupus LnSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jul 27, 1996

Property Information

Block83.04
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
28%
Improvement Value:$155,100
72%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+2.9%
2024$7,718+4.7%
2023$7,371+1.5%
2022$7,259+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2676, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 1922, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1979