Skip to content

17 Draco DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 7, 2020

Property Information

Block83.04
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,554
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
27%
Improvement Value:$151,800
73%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+2.9%
2024$7,478+4.7%
2023$7,141+1.5%
2022$7,032+12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
Sq Ft1,554DeedBook 6281, Page 302Recorded5/19/2020

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 4720, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 3387, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2395, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 1475, Page 887

Property Built

Built

Year Built: 1978