Skip to content

27 Lupus LnSewell, NJ 08080

Built 1978

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block83.05
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,379
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
30%
Improvement Value:$129,900
70%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+2.9%
2024$6,672+4.7%
2023$6,372+1.5%
2022$6,275+9.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,379DeedBook 7196, Page 63Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$295,500
Sq Ft1,379DeedBook 6716, Page 44Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,379DeedBook 5205, Page 110Recorded7/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 3628, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$102,500
DeedBook 1865, Page 171

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 1628, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1978