Skip to content

23 Lupus LnSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block83.05
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
27%
Improvement Value:$149,900
73%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+2.9%
2024$7,413+4.7%
2023$7,079+1.5%
2022$6,972+6.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,850DeedBook 6683, Page 267Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 5989, Page 330Recorded11/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$157,900
DeedBook 3328, Page 239

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 1750, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1978