Skip to content

11 Centauri AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Date
Mar 8, 2012

Property Information

Block83.06
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionASTRO
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,692
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
30%
Improvement Value:$135,000
70%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,091+2.9%
2024$6,892+4.7%
2023$6,581+1.5%
2022$6,481+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4945, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$45,800
DeedBook 1373, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1978