Skip to content

12 Centauri AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2014

Property Information

Block83.07
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,610
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
30%
Improvement Value:$134,600
70%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+2.9%
2024$6,956+4.7%
2023$6,643+1.5%
2022$6,542+8.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 2799, Page 246

Property Sale

Sale
$78,760
DeedBook 1663, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1978