Skip to content

6 Centauri AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 20, 2005

Property Information

Block83.07
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
30%
Improvement Value:$136,200
70%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,169+2.9%
2024$6,967+4.7%
2023$6,653+1.5%
2022$6,552+6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2042, Page 68

Property Sale

Sale
$96,900
DeedBook 1732, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1978