Skip to content

20 Draco DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 28, 2002

Property Information

Block83.07
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class17
DescriptionCHESTNUT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,900
25%
Improvement Value:$164,300
75%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+2.9%
2024$7,916+4.7%
2023$7,559+1.5%
2022$7,445+8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3397, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 2325, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$109,500
DeedBook 1856, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1978