Skip to content

54 Lupus LnSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block83.08
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
DescriptionASH
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,360
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
30%
Improvement Value:$125,900
70%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+2.9%
2024$6,431+6.4%
2023$6,046+1.5%
2022$5,954+7.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,360DeedBook 6608, Page 80Recorded1/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 3818, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 3570, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 3529, Page 307

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 1998, Page 103

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1563, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1978