Skip to content

16 Comet WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$54,990
Last Sale Date
Aug 30, 1979

Property Information

Block83.09
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
DescriptionDIPLOMAT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
27%
Improvement Value:$154,800
73%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+3.0%
2024$7,393+4.9%
2023$7,049+1.6%
2022$6,938+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$54,990
DeedBook 1388, Page 711