Skip to content

18 Comet WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block83.09
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
DescriptionDIPLOMAT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,264
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
23%
Improvement Value:$195,600
77%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,344+2.9%
2024$9,081+4.7%
2023$8,672+1.5%
2022$8,540+7.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5010, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 3507, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$74,500
DeedBook 1473, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1980