Skip to content

18 Hydra LnSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Mar 31, 1986

Property Information

Block83.09
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
DescriptionDIPLOMAT
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
26%
Improvement Value:$182,000
74%
Total Assessment$247,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,137+2.9%
2024$8,880+4.7%
2023$8,480+1.5%
2022$8,351+4.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 1541, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1978