Skip to content

36 Lakeside LnSewell, NJ 08080

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2067

Property Information

Block83.09
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,492
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
29%
Improvement Value:$121,400
71%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,031+3.0%
2024$5,854+4.9%
2023$5,579+1.6%
2022$5,491+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1132, Page 617

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,492DeedBook 7161, Page 73Recorded4/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1953