Skip to content

29 Lakeside LnSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Nov 28, 2008

Property Information

Block83.09
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,227
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
23%
Improvement Value:$179,200
77%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,645+2.9%
2024$8,402+4.7%
2023$8,023+1.5%
2022$7,908+8.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 4608, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 2016, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1975