Skip to content

17 Thornfield CirSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jan 11, 2021

Property Information

Block83.09
Lot56
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
DescriptionPHILADELPHIAN
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage3,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
13%
Improvement Value:$299,300
87%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,717+2.9%
2024$12,360+5.5%
2023$11,713+1.5%
2022$11,536-6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft3,772DeedBook 6407, Page 292Recorded1/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 1999, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1989