Skip to content

5 Comet WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Apr 9, 2019

Property Information

Block83.10
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
DescriptionHOLLY
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,037
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
24%
Improvement Value:$178,000
76%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648+2.9%
2024$8,405+4.7%
2023$8,026+1.5%
2022$7,905+18.1%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 6069, Page 273Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 5138, Page 260Recorded11/20/2013

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 1418, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1980