Skip to content

9 Halley LnSewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block83.11
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
DescriptionSEQUOIA
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,743
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
27%
Improvement Value:$143,200
73%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,257+2.9%
2024$7,053+4.7%
2023$6,736+1.5%
2022$6,634+6.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,743DeedBook 5775, Page 258Recorded11/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2096, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 1844, Page 241

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 1571, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1984