Skip to content

6 Saturn DrSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block83.13
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1219

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
26%
Improvement Value:$168,200
74%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+2.9%
2024$8,135+5.3%
2023$7,728+1.5%
2022$7,611+6.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$298,000
Sq Ft1,850DeedBook 6498, Page 143Recorded6/24/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 5089, Page 253Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3099, Page 38

Property Sale

Sale
$54,590
DeedBook 1380, Page 1036

Property Built

Built

Year Built: 1979