Skip to content

101 Rolling Acre DrGlassboro, NJ 08028

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block84.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,510
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
16%
Improvement Value:$246,900
84%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,816+2.9%
2024$10,512+4.7%
2023$10,038+1.5%
2022$9,886+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,510DeedBook 7278, Page 84Recorded12/10/2025

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft2,510DeedBook 7240, Page 66Recorded9/22/2025

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 4065, Page 345

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 3137, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2000