Skip to content

137 Rolling Acre DrGlassboro, NJ 08028

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2023

Property Information

Block84.01
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
DescriptionGEORGIAN
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,315
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
14%
Improvement Value:$233,900
86%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,061+2.9%
2024$9,778+4.7%
2023$9,338+1.5%
2022$9,196+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,875
DeedBook 1667, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1987