Skip to content

12 Green Acre WayGlassboro, NJ 08028

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block84.03
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRFAX
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
15%
Improvement Value:$271,000
85%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,744+6.7%
2024$11,004+4.7%
2023$10,508+1.5%
2022$10,349+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2937, Page 205

Property Sale

Sale
$124,437
DeedBook 1617, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1987