Skip to content

5 Plantation CtGlassboro, NJ 08028

Built 1987

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 4, 2024

Property Information

Block84.03
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
DescriptionPHILADELPHIAN
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
16%
Improvement Value:$274,600
84%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,890+3.0%
2024$11,549+2.5%
2023$11,267+1.5%
2022$11,096-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,772DeedBook 6979, Page 189Recorded3/6/2024

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2154, Page 229

Property Sale

Sale
$196,945
DeedBook 1701, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1987