Skip to content

2 Plantation CtGlassboro, NJ 08028

Built 1987

Last Sale Price
$344,900
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block84.03
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRFAX
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
18%
Improvement Value:$225,000
82%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,209+2.9%
2024$9,922+5.1%
2023$9,441+1.5%
2022$9,298+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$344,900
Sq Ft2,580DeedBook 6403, Page 1Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$130,290
DeedBook 1689, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1987