Skip to content

8 Plantation CtGlassboro, NJ 08028

Built 1987

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Aug 20, 2013

Property Information

Block84.03
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
DescriptionBATON ROUGE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,870
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
18%
Improvement Value:$258,100
82%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,674+2.9%
2024$11,346+4.7%
2023$10,835+1.5%
2022$10,670-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

From:

To:

Sq Ft2,870DeedBook 5106, Page 181Recorded8/26/2013

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2813, Page 68

Property Sale

Sale
$183,318
DeedBook 1695, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1987