Skip to content

12 Meadowlark CtGlassboro, NJ 08028

Built 1988

Last Sale Price
$268,500
Last Sale Date
Feb 28, 2017

Property Information

Block84.04
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class17
DescriptionFAIRFAX
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
17%
Improvement Value:$224,900
83%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,072+2.9%
2024$9,789+4.7%
2023$9,348+1.5%
2022$9,206-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$268,500

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 5612, Page 317Recorded3/1/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2938, Page 77

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 2267, Page 307

Property Sale

Sale
$139,595
DeedBook 1727, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1988