Skip to content

19 Plumtree DrSewell, NJ 08080

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block84.05
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class17
DescriptionCARAMORE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,703
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
22%
Improvement Value:$236,300
78%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,152+2.9%
2024$10,839+4.7%
2023$10,351+1.5%
2022$10,194-1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,703DeedBook 7267, Page 148Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,703DeedBook 7197, Page 66Recorded7/1/2025

Property Sale

SaleMulti
$179,695
DeedBook 2233, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 2113, Page 51