Skip to content

21 Plumtree DrSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$255,145
Last Sale Date
Aug 26, 1992

Property Information

Block84.05
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class17
DescriptionWISTERIA II
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
18%
Improvement Value:$294,200
82%
Total Assessment$359,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,298+2.9%
2024$12,924+4.7%
2023$12,342+1.5%
2022$12,155-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,145
DeedBook 2233, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 2113, Page 51