Skip to content

25 Plumtree DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$224,915
Last Sale Date
Feb 15, 1989

Property Information

Block84.05
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class17
DescriptionWINTERSET
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
18%
Improvement Value:$298,000
82%
Total Assessment$363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+2.9%
2024$13,061+4.7%
2023$12,472+1.5%
2022$12,283-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$224,915
DeedBook 1841, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1989