Skip to content

27 Plumtree DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block84.05
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class17
DescriptionOXFORD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,799
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
18%
Improvement Value:$302,300
82%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,598+2.9%
2024$13,215+4.7%
2023$12,620+1.5%
2022$12,429-5.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,799DeedBook 6333, Page 89Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,799DeedBook 5747, Page 201Recorded10/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$349,000
DeedBook 3492, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$260,200
DeedBook 2412, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$245,577
DeedBook 2054, Page 296