Skip to content

31 Plumtree DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2002

Property Information

Block84.05
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class17
DescriptionCHELSEA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
23%
Improvement Value:$219,200
77%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,524+2.9%
2024$10,228+4.7%
2023$9,767+1.5%
2022$9,619-6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 3051, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 1787, Page 57