Skip to content

57 Plumtree DrSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block84.06
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class17
DescriptionCARAMORE II
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,025
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
19%
Improvement Value:$317,200
81%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,419+2.9%
2024$14,013+4.7%
2023$13,382+1.5%
2022$13,179+7.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,025DeedBook 6104, Page 136Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$226,520
DeedBook 2450, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2307, Page 60

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 2113, Page 51