Skip to content

2 Tolberts TurnSewell, NJ 08080

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$679,900
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block84.08
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,334
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
18%
Improvement Value:$315,000
82%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,230+4.4%
2024$13,636+4.7%
2023$13,021+1.5%
2022$12,824-6.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$679,900
Sq Ft3,334DeedBook 7118, Page 241Recorded1/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$244,900
DeedBook 3122, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2000