Skip to content

3 Tolberts TurnSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block84.08
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,713
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
17%
Improvement Value:$335,200
83%
Total Assessment$405,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,996+2.9%
2024$14,574+4.7%
2023$13,917+1.5%
2022$13,707-7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,713DeedBook 6355, Page 258Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$269,600
DeedBook 3140, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 2000