Skip to content

26 Belmont BlvdSewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block84.09
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
DescriptionALEXANDRIA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
21%
Improvement Value:$256,500
79%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,966+2.9%
2024$11,630+4.7%
2023$11,106+1.5%
2022$10,938-5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,900

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 5753, Page 68Recorded10/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 4122, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$203,810
DeedBook 2326, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1993