Skip to content

6 Belmont BlvdSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block84.10
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,996
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
14%
Improvement Value:$429,300
86%
Total Assessment$500,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,528+2.9%
2024$18,007+4.7%
2023$17,196+1.5%
2022$16,935-3.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 2493, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 2361, Page 236

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 2244, Page 13

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1967, Page 119