Skip to content

2 Carriage CtSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 25, 1994

Property Information

Block84.10
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
DescriptionCAVALIER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
25%
Improvement Value:$223,700
75%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,030+2.9%
2024$10,720+4.7%
2023$10,237+1.5%
2022$10,082-5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2507, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$240,300
DeedBook 2003, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1908, Page 57