Skip to content

2 Belmont BlvdSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block84.10
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
DescriptionLONGSCHAMPS
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
18%
Improvement Value:$322,000
82%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,574+7.8%
2024$13,524+4.7%
2023$12,915+1.5%
2022$12,719-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft3,248DeedBook 6873, Page 324Recorded7/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 2002, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 1816, Page 333