Skip to content

28 Churchill WaySewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block84.10
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
20%
Improvement Value:$179,600
80%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,345+2.9%
2024$8,110+4.7%
2023$7,745+1.5%
2022$7,628-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3920, Page 118

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 2548, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$138,390
DeedBook 2184, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1992