Skip to content

33 Belmont BlvdSewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block84.10
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
DescriptionROANOKE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,158
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
18%
Improvement Value:$296,500
82%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,387+2.9%
2024$13,010+4.7%
2023$12,424+1.5%
2022$12,236+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,199
DeedBook 2362, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1993