Skip to content

18 Churchill WaySewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block84.10
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
DescriptionFORRESTER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,070
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
17%
Improvement Value:$218,000
83%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+6.4%
2024$9,182+4.7%
2023$8,768+1.5%
2022$8,635-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 5370, Page 344Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$152,940
DeedBook 2162, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 2149, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1991