Skip to content

30 Dressage DrSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Oct 24, 2014

Property Information

Block84.10
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class17
DescriptionROANOKE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,252
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
20%
Improvement Value:$275,100
80%
Total Assessment$344,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,743+2.9%
2024$12,385+4.7%
2023$11,827+1.5%
2022$11,648-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft3,252DeedBook 5250, Page 72Recorded10/30/2014

Property Sale

SaleMulti
$219,160
DeedBook 2405, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1994