Skip to content

18 Derby DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$119,990
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block84.11
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
18%
Improvement Value:$177,300
82%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+2.9%
2024$7,769+4.7%
2023$7,419+1.5%
2022$7,306-2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,990
DeedBook 2116, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1908, Page 48