Skip to content

22 Derby DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block84.11
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,078
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
16%
Improvement Value:$200,400
84%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,848+2.9%
2024$8,599+4.7%
2023$8,212+1.5%
2022$8,087-3.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 5541, Page 166Recorded10/5/2016

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4688, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$141,000
DeedBook 2906, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$132,881
DeedBook 2116, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1908, Page 48