Skip to content

24 Derby DrSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block84.11
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,078
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
18%
Improvement Value:$178,300
82%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+2.9%
2024$7,805+8.1%
2023$7,223+1.5%
2022$7,114-4.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,078DeedBook 6428, Page 147Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 4765, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4220, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 3738, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$167,000
DeedBook 3284, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2214, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1992