Skip to content

7 Preakness PlSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block84.13
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,078
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
21%
Improvement Value:$168,600
79%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+2.9%
2024$7,661+4.7%
2023$7,316+1.5%
2022$7,205-3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft2,078DeedBook 5363, Page 151Recorded9/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 2560, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$130,990
DeedBook 2122, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1991