Skip to content

3 Preakness PlSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$125,113
Last Sale Date
Jul 13, 1999

Property Information

Block84.13
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1304

Building Details

Building Class17
DescriptionASPEN
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
21%
Improvement Value:$165,800
79%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+2.9%
2024$7,560+4.7%
2023$7,220+1.5%
2022$7,110-4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,113
DeedBook 3064, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$130,990
DeedBook 2116, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1991