Skip to content

325 Pitman Downer RdSewell, NJ 08080

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block84.15
Lot1.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,714
Acreage0.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
20%
Improvement Value:$175,800
80%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,145+2.9%
2024$7,916+4.7%
2023$7,559+1.5%
2022$7,445-4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,714DeedBook 7247, Page 25Recorded10/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1975