Skip to content

3180 Glassboro CrosskeysGlassboro, NJ 08028

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 10, 2008

Property Information

Block84.16
Lot5.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
39%
Improvement Value:$194,100
61%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,800+2.9%
2024$11,468+4.7%
2023$10,951+1.5%
2022$10,785-10.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4550, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1984