Skip to content

1 Manchester RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Aug 30, 1985

Property Information

Block85.01
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1307

Building Details

Building Class17
DescriptionHAMPTON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
21%
Improvement Value:$175,800
79%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+2.9%
2024$8,031+4.7%
2023$7,669+1.5%
2022$7,553-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 1525, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1979